Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Joseph Antoine Ferdinand Plateau Kimdir?
#1
Oku 
Joseph Antoine Ferdinand Plateau Kimdir?

Joseph Antoine Ferdinand Platosu ( 14 Ekim 1801 , Brüksel'de doğdu, † 15 Eylül 1883 , Gent'te ) Belçikalı bir Valon fizikçisi ve fotoğraf öncüsü idi. Hareketli görüntü yanılsamasını gösteren ilk kişilerden biriydi. Bu amaçla, çekilen görüntüleri bir küçük hareket adımlarında tekrarlayan ve diğerlerinde düzenli aralıklarla iki ters dönen disk kullandı. Bu cihazı 1832'den itibaren Phenakistiskop'tan çağırdı .

Hayatı

Ebeveynlerinin erken ölümünden sonra Brüksel'deki Platosu ziyaret etti, 1817-1822 yılları arasında Atheneum ve ardından hukuk, dil ve daha sonra bilim okuduğu Liège Üniversitesi'ne taşındı. 1827'de Atheneum'da matematik öğretmeni oldu ve ilk bilimsel yayınlarını yayımladı: Köklü ve açgözlülük kurguları seslendirdi . İnsanlar meşgul.

1828'de Plateau , vizyonun sürekliliği olarak tanımlanan ve uzun zamandan beri hareketli görüntülerin hareket algısının temeli olarak kabul edilen bu olguyu tanımlayan ilk kişi olan İngiliz doktor Peter Marc Roget'in bulgularından haberdar oldu. Dissertation sur quelques adında bir tez yazdı ve 1829'da doktorasını aldığı izlenimler produites par la lumiere sur l'organe de la vue'ye ait . Aynı zamanda Latince yerine Fransızca yazılmış Liège Üniversitesi'ndeki ilk bilimsel tezdir.

Dört yıl sonra, 1832'de, stroboskobu 16 dansçı ile çizerek, her zaman birbirlerine karşı bir hareket aşaması ile değiştirilen ve on altı evreden sonra başlangıç ​​pozisyonuna geri dönen bir fikirle besleme fikrine sahipti . Bu bugün Phenakistiskop cihazı olarak bilinir. Sur un nouveau cinsi dillusions d 'optique (1832) ve Des illüzyonları Optique sur lesquelles ve Opéque appuril appéé remé Phénakisticope (1831)' in yazılarında anlatılmıştır . Ressam Jean Baptiste Madou , 1833'ten itibaren Londra'da Ackerman tarafından Fantascope ve Paris'te Alphonse Giroux tarafından phénakisticope ve daha sonra fénakistiscope adıyla pazarlanan Phenakistiskop için çizimler yaptı .

1835 yılında Plateau, ilk fizik dersleri verdiği ve daha sonra deneysel fizik ve astronomi konularında uzmanlaştığı Gent Üniversitesi'ne taşındı.

1836'da, Deuxième (troisième et quatrième) yayınında ayrıntılı olarak tarif ettiği Anorthoscop'u tanıttı;

1843 veya 1844'te Plateau, 1829'da yapılan ve uzun süredir doğrudan güneşe baktığı optik deneylerin bir sonucu olarak retina görüntülerini kör etti. Ancak yine de kendi körlüğü ile yaşadıklarının ayrıntılı açıklamalarını yayınladı; Plateau, körlüğünden yıllar sonra "görsel duyusal izlenimler" yaşadığını belirtti. Son yazıları arasında, Statique deneysel et théorique des liquides soumis aux seules, moleküler (1873) kılcal kuvvetler ve yüzey gerilimi üzerine bir çalışma yürütür . Bu çalışmada plato kuralları olarak bilinen köpükteki sabun köpüğü yapısının açıklamalarını anlattı. Araştırmaları, plato sorununun adını verdiği asgari yüzeylerin matematiksel teorisi için uzun süre etkili oldu.

1869'da Prusya Bilimler Akademisi'ne üye olarak kabul edildi. 1870 yılında Kraliyet Cemiyeti'nin Yabancı Üyesi seçildi. 1876'da Göttingen Bilimler Akademisi'ne üye olarak seçildi. [4]

Ölümü

Plato 1883'te Gent'te öldü ve Mariakerke mezarlığına gömüldü.

İşleri

Joseph Antoine Ferdinand Yaylası, Mémoire sur l'irradiation , Brüksel 1839
JAF platosu. Statique deneysel ve teorique des liquides soumis aux seules molekülleri zorlar. (Gauthiers-Villars, Paris, 1873).

Signing of RasitTunca Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi