Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
inançogulları Beyliği
#1
inançogulları Beyliği

ınanço ulları, Germiyano ulları hânedânındandır. Fakat ınanç Bey'le babasının hangi Germiyan beyinin o lu veya kardeşi oldu unu şimdilik bilmiyoruz. Bunlar o zaman "Lâdik" denen Denizli başkent olmak üzere Denizli bölgesinde hüküm sürmüşlerdir. Topraklan 8.000 km2'yi geçmemiştir. 1276'dan 1368'e kadar 92 yıl devam etmişlerdir.
Önce Selçuklu valisi, sonra 1335'e kadar ılhanlılar'a tabî olan Germiyano ulları'na tabî olmuşlardır. "Denizli Beyleri" de denen ınanço ulları'nın ilki Ali Bey, Türkiye Hâkanlı ı'nın Denizli valisi idi. O lu ınanç Bey ve di er o lu To an Paşa, onu makamında istihlâf etmişlerdir. To an Paşa'dan sonra o lu Arslan Bey ve bunun o lu ıshak Bey, tahta çıkmışlardır.
Mo ol istilâsı önünden Anadolu'ya kaçan ve yerleşen Türkmenler arasında en kuvvetlilerini Denizli (Lâdik), Honas ve Dalaman bölgesinde bulunanlar teşkil etmekteydi. Başlarında uc gazisi sıfatlarını taşıyan Mehmed Bey, kardeşi ılyas, damadı Ali Bey gibi beyler vardı. Mehmed 1261'de Sultan II. ızzeddîn Keykâvus'a karşı ayaklanmış ve ertesi yıl ılhanlı Sultanı Hûlâgû'ya (1256-1265) ba lı olarak Denizli beyli ini kurmuşlardı (1262). Daha sonra Mehmed Bey ılhanlılar tarafından ma lûp edilerek yakalandı ve öldürüldü. Ona ihanet eden Ali Bey Türkmenlerin başına geçti ve bir süre Selçuklulara tâbi olarak kaldı. Daha sonra Selçuklu Devleti'ne sadakatsizlik gösterdi ve bu da beyli i kaybetmesine sebep oldu.
Bundan sonra, Denizli bölgesinin bir süre için Sahip-Atao ullarının eline geçti i anlaşılıyor. Bu bakımdan ınanç Bey'in hangi tarihte beyli in başına geçti i kesinlikle bilinemiyor. 1314 yılında ılhanlı Beylerbeyi Emîr Çoban Anadolu'ya geldi i zaman ona itaat edenler arasında ınanç Bey de bulunuyordu. Beyli in sonuncu emîri ıshak ise ilmi ve bilginleri koruyan bir şahıstı. Lâdik (Denizli) beyli i, Denizli şehrinin Germiyano ullarının eline geçmesi ile son bulmuştur (1368 ).

Signing of RasitTunca Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi