Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türk Bayrağımızın Oluşumu Resimli Videolu (ilginc)
#1
[Resim: Turk-Bayraginin-Dogusu_V1.jpg]
1. Kosova Savaşı sonrasında savaşta ölen Türk askerlerin kanının bir çukurda toplanması sonucunda, Ay ve Yıldız'ın yan yana gelmesi ile oluştu u söylenmektedir. Yapılan tüm varsayımlar arasında, 1. Kosova Savaşı'nın sebep olması en büyük ihtimallerden biridir, lâkin bu savaşın akşamında gökyüzünde Jüpiter ve Ay yan yana nadir anlarından birini yaşamıştır. Bu savaş sonunda ele geçirilen bir Sırp askeri, dönemin padişahı Murat Hüdavendigar'a Sırp savaş planlarını verece i taahhütü ile yaklaşmış; hançeri ile Osmanlı ımparatorlu u galibiyeti ile sonuçlanan savaş sonrasında şehit edilmiştir. Yerine büyük o lu Yıldırım Beyazıt geçmiştir.

Gökyüzündeki Ay ve Yıldız,aslında Ay ve Jüpiter'dir...

14. yüzyılda, Astronomi konusunda dünyaca ilerleyememiş olmamız; halen dünyanın yuvarlak olamaması gibi vahim sorunlar yüzünden, kan çukurunda gözüken yıldıza benzeyen parıltı da do al olarak yıldıza benzetilmiştir. Jüpiter her ne kadar eski zamanlardan beri bilinmesine ra men, ilk olarak 1610 yılında Galilei tarafından Jüpiter'e ait 4 Ay keşfedilmiştir. Jüpiter'in gözükebilen 4 ay'ının da etrafında kısmen parlaması (basit bir teleskopla gözükebilir, ancak çıplak gözle en iyi ihtimal Jüpiter'e yakın bir parıltı gözükür); büyük bir ihtimal Jüpiter'i köşeli bir yıldıza benzetilmesini sa lamıştır.Güneş'in herhangi bir gezegen üzerindeki yansımasının Dünya'daki insanlar tarafından parlak bir yıldıza benzetilerek de izlenebilir. Uranüs gezegeni de, bu süre içerisinde Jüpiter'e olan yakınlı ı (her ne kadar çıplak gözle gözükmesi çok zor olsa da, küçük bir parıltı olarak gözükebilir); Jüpiter etrafında farkedilebilir 5 köşe gözükmesine sebebiyet verir.

E er ki bu yansımayı, olası bir kan çukuru üzerinde düşünürsek de; bize Türk Bayra ı'nın şu anki hali gözükür. Bunun için gece yarısı saatlerindeki gökyüzü görüntüsünü, dikey ve yatay olarak tersine çevirirsek (Ayı arkanıza alarak kan çukuru üzerindeki yansımayı izlemek isterseniz) karşımıza aşa ıdaki resimdeki gibi bir görüntü çıkar, ve Türk Bayra ı ile arasında müşiş bir benzerlik vardır.

[Resim: Youtube-Buttons.png]Resimlerle ANLATIM


1.Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümü - Akşam saatleri...
[Resim: Turk-Bayraginin-Dogusu_V2.jpg]

[Resim: Turk-Bayraginin-Dogusu_V3.jpg]1.Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümü - Gece saatleri...
[Resim: Turk-Bayraginin-Dogusu_V2.jpg]

[Resim: Turk-Bayraginin-Dogusu_V3.jpg]
1. Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümü - Geceyarısı saatleri...

[Resim: Turk-Bayraginin-Dogusu_V4.jpg]

1. Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümünün, olası bir kan çukuru üzerindeki yansıması ve Türk Bayra ı ile karşılaştırılması...

[Resim: Turk-Bayraginin-Dogusu_V4.jpg]

[Resim: Turk-Bayraginin-Dogusu_V6.jpg]

[Resim: Turk-Bayraginin-Dogusu_V7.jpg]Signing of RasitTunca Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi