Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü

• Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım.Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.Bu arada windows 7 kullanıyorum…Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti.Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu.Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet diyerek bilgisayar yönetimine girdim.Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi.Sürücü harfi ve yolu değiştir tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma tıklayara açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı.Biçimlendir diyerek hızlı biçimlendirmeyi seçtim.Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu.Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

----------------------

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım.Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti.Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu.Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet diyerek bilgisayar yönetimine girdim.Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi.Sürücü harfi ve yolu değiştir tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz.Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma tıklayarak açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı.Biçimlendir diyerek hızlı biçimlendirmeyi seçtim.Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu.Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Not:Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler biçimlendirmeyi kullanmasınlar…Tüm verileriniz kaybolacaktır.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala Sd kartınız görülmüyorsa…

Neler Yapabiliriz?

Sd kart telefon veya fotoğraf makinası gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyiniz.
      Özellikle Windows 10’a geçiş yaptığınızda bu gibi durumla karşılaşabilirsiniz.Öncelikle , sürücünü sorunu olup olmadığını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi’ne gidin.Aygıt Yöneticisi’ne giremiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayınız.
      Windows amblemi+R tuşuna birlikte basarak Çalıştır kutusunu açınız.
      Çalıştır kutusuna devmgmt.msc yazın ve Tamam düğmesine tıklayın.

Kart okuyucuyu listede görmelisiniz. Yanında sarı bir işaret varsa, sorunun nedeni sürücü sorunudur. Sonrasında sürücüyü güncellemeniz gerekir. Kart okuyucunuzun sürücüsünü bulmak ve indirmek için cihaz üreticisinin web sitesine gidebilirsiniz.
      Sd Kart okuyucu adaptor ile bilgisayara bağlanmayı deneyebilirsiniz.
      Bazı dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlarda yerleşik bir bellek kartı okuyucu bulunur. Bellek kartı okuyucusu düzgün çalışmıyor ve bellek kartını okuyamıyor olabilir.
      Ön ve arka USB bağlantı noktalarına sahip bir bilgisayarınız varsa ve okuyucu ön bağlantı noktalarına bağlıysa, okuyucuyu arka USB bağlantı noktalarına bağlamayı deneyin. USB bağlantı noktasına en az 2 saat bağlı tutun.2 saat kısmı saçma gelebilir ama deneyin siz…
      USB kart okuyucunuz diğer dijital ortam kartlarını okuyabiliyorsa, okuyucuyu test etmek için farklı bir kart okuymayı deneyin. Birden fazla kart okunamıyorsa, USB kart okuyucu arızalı olabilir ve SD kartlarını okuyamıyor olabilir.
      Bazı kart okuyucularında, SD kartın biraz daha sıkıştırılması gerekebilir. SD kartın yuvasını zorlamayın ama yuvaya sıkıca takıldığından emin olmak için normalden biraz fazla basmayı deneyin.
      SD kartınızı kart okuyucunuza taktıktan sonra, Bilgisayarımda SD karta erişmek için bir sürücü harfi yoksa, olası bir sorun bilgisayarınızın sanal belleği düşük olması olabilir. Bu sorunu çözmek için, açık olan tüm programları kapatın ve bilgisayarınızın bir kaç dakika boşta kalmasına izin verin. SD kartını tekrar takın ve sürücü harfinin göründüğünden emin olun.
      BIOS ayarlarında kart okuyucunun devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin. Kart okuyucunun BIOS ayarlarında devre dışı bırakılmadığından emin olun.
      Telefonunuzu kapatın ve SD kartınızı çıkarın .SD kartınız telefon dışına çıkınca telefonu açarak ayarları> depolama alanına giderek SD kartı başlığını bulun. SD kartı başlığı altında “SD kartı takın”gibi veya buna benzer mesaj görmeniz gerekir .Şimdi, telefonunuzu kapatmadan SD kartınızı telefona dikkatlice takın ve SD kartınızı okuyup okumadığını kontrol edin.
      SD kart akıllı telefonunuzla çalışmıyorsa kart muhtemelen akıllı telefonunuzun desteklemediği bir cihaz veya bilgisayar için biçimlendirilmiştir.Aşağıda sd kart orjinal biçimlendirmeleri veriyorum.Formatlama işlemlerini standart değerlere göre yapınız.

Şimdi de sd kart format ve düzenleme programlarını aşağıda sırayla veriyorum.Bu programlar site dışından ve ilgili siteden indirileceği için virüs taramasından geçirebilirsiniz.

gezginler.net/indir/hdd-low-level-format-tool.html

sdcard.org/downloads/formatter_4/eula_windows/index.html

(Not:yukardaki programı indirebilmek için sözleşmeyi onaylamınız gerekecek)

sd-card-formatter.tr.uptodown.com/windows/download

sdcard.org/downloads/formatter_3/

(Not:yukarıdaki programı indirmek için kendinize ait işletim sistemini seçmeniz gerekecek…

Program güncellemeye devam edeceğim.

Faydalı olması dileğiyle….