Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Topuklu Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
#1
Oku 
[Resim: Topuklu%20Ayakkab%C4%B1%20Se%C3%A7iminde...kenler.png]


Kadınların vazgeçilmezi topuklu ayakkabıları seçerken dikkat edilmesi gerekiyor. Çeşit çeşit, renk renk modeller kadınların ayaklarında görülüyor. Topuklu ayakkabıların birçok modeli bulunmaktadır. Kadınlar neredeyse bu modellerin hepsine sahip olmak istiyor fakat topuklu ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer dikkat edilmezse ayaklarda ağrı, acı ve yaralanmalara sebep olabilir. Bizde sizler için topuklu ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

1. Ayak Şişkinliği

Eğer topuklu ayakkabı alma işinizi sabah erken saatlerde yapıyorsanız çok büyük bir yanlış içindesiniz. Ayaklarınız sabah saatlerinde şişmediği için alacağınız topuklu ayakkabı sizi giydiğiniz gün içinde birkaç saat sonra rahatsız eder bir hale sürükleyecektir. Bu sebeple topuklu ayakkabı alırken akşam saatlerini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Şişmiş ayaklarınız ile seçeceğiniz rahat bir topuklu ayakkabı sonrasında sizin için büyük bir rahatlığa olanak sağlayacak.

2. Sivri Burunlu Ayakkabılardan Kaçının

Sivri burunlu ve çivi topuğa sahip olan ayakkabılar sizin için daima bir risk unsurdur. Ayak şeklinizi bozması muhtemel olan sivri burun ayakkabılar çok sık giyildiği takdirde özellikle ayak parmaklarında istenmeyen kalıcı bir görüntüye neden olabilir. Çivi topuklu ayakkabılar ise bel ve omurganıza kalıcı zararlar verebilirler. Bunun yerine kısa ya da kalın topuklu ayakkabılar tercih ederek sağlığınızı korurken diğer yandan da istediğiniz kadınsı görünüşe sahip olabilirsiniz.

Kısaca Topuklu Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

En uzun parmağınız ile ayakkabı arasında mutlaka en az yarım santimlik boşluk olmalı.
Aylarınızın hava almasını sağlayan maddelerden yapılan topuklu ayakkabılara öncelik vermelisiniz. Böylece ter ve koku gibi istenmeyen durumlara maruz kalmazsınız.
Her ne kadar ayakkabı satıcısı size ayakkabının zamanla açılacağını söylese de bu durumun gerçekleşmeme olasılığını göz ardı etmemelisiniz. O bunu muhtemelen ayakkabının bir numara büyüğü kalmadığı için söylüyordur.
Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvırmanıza yetecek düzeyde olmalıdır. Ayak bileği burkulması gibi bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız daha geniş yapıda ve kısa topuklu ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz.
Ayakkabı alırken tek bir ayakla değil her iki ayağınızla da ayakkabı modelini denemelisiniz. Bunun en büyük sebebi iki ayağınızın da boy ve genişliğinin farklı ölçülere sahip olması.


Topuklu Ayakkabının Zararları

Kadınların tutkunu olduğu topuklu ayakkabılar ayaklarında birçok soruna ve hastalığa sebep oluyor fakat her ne olursa olsun kadınlar topuklu ayakkabıdan vazgeçmiyor. Güzel görünmek adına kadınlar sürekli topuklu ayakkabı giymektedir. Her renk ve modelde topuklu ayakkabıları tercih ederler.

Topuklu ayakkabıya olan ilgi ve sevgileri oldukça yoğundur. Her kadın çok fazla topuklu ayakkabıya sahiptir. Hatta sahip oldukları yetmez ve daha fazlasını isterler. Kadınlar topuklu ayakkabı ile daha özgüvenli ve cesaretli olurlar. Daha güzel, seksi ve uzun göründüklerini düşünürler fakat topuklu ayakkabılar, kadınların sadece ayaklarında değil vücudunda da birçok hastalığa yol açmaktadır.

Topuklu ayakkabıların topuk boyu genellikle 5 cm olarak başlamaktadır ve bu boy oranı her modelde farklılaşmaktadır. 5 cm topuklu ayakkabılarda yürüyüş bozulur, yürümede sorun yaşanır. 7,5 cm topuk boyunda yük ve basınç artarak, sorun yaratmaya başlar. Topuklu ayakkabılar yürüyüş esnası ve sonrasında ağrılara sebep olur.

Ayak ve parmaklarda şekil bozukluklarına neden olur. Ayak ve parmak sorunlarının yanı sıra, bel ve dize zarar vererek kireçlenme, şiddetli ağrılara sebep olur. Bel kavisinin artmasına neden olur ve vücut yapısına zarar verir.

Uzun ve yüksek topuklardan dolayı denge sorunu yaşanıyor. Denge sorununun yaşaması ile bilekte burkulma ve zedelenme meydana geliyor. Bacak kaslarında zorlanma ve gerilmeye neden olur. Topuklu ayakkabılar, ayak ve parmaklarda şekil bozuklukları dışında vücudun genel yapısında dahi bozukluklara neden olabiliyor.

Omurga da aşınma gibi sorunların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Topuk boyundan dolayı baskının parmaklara inmesiyle, parmaklarda ezilmeler ve tırnaklarda batma ve birçok sorun yaşanmaktadır. Bacaklarda varis gibi hastalıklara da sebebiyet vermektedir.


ALINTI

Signing of RasitTunca Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi