Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, Raşit Tunca Board sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

Karoglan

Kurucu-Admin

• "Karoglan" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Karoglan"

Hakkımda:

KAROGLAN

Meslek: EBT -EiT

• Özel mesaj gönder

1

Saturday, October 3rd 2015, 2:00am

Peygamber as insanlar arasında sevgiyi artırmanın yöntemini söylemiştir aslında bize: selamı yaymak.

Selamsızlar Ülkesi

Herkesin bir diğerini vatan haini ilan ettiği ülkeden selamlar güncecim!

Bazen bu ülkeden nefret ettiğimi düşünüyorum ama sonra buraya ait olduğumu hatırlıyorum. Bi çoğumuz bu yüzden gidemiyoruz sanırım.

Vatanseverliğiyle övünen ve kendi tarafından olmayanı vatan haini olarak görenler unutuyo galiba ama vatanseverlik hali hazırda insanın fıtratında olan bi duygudur.

Allah insanları yaratırken onlara doğdukları toprakları sevme duygusunu vermiştir. Çünkü insanın ait olmasını ve böylece belli bi yerde durup gelişmesini istemiştir.

İşte bu yüzden dünyanın en gelişmemiş ülkesindeki insanlar bile doğdukları toprakları o çok gelişmiş ülkelere tercih etmezler.

Zaten bu duyguyu vermiş olmasaydı Allah, herkes en iyi yerde yaşamayı ister ve oralara yönelirdi. Aileler kurulamaz, böylece toplumlar oluşmazdı.

Demem o ki güncecim, vatanseverlik herkeste olduğu için bununla övünmek dışardan çok aptalca gözükür.

Geçin vatan sevgisini, insansever misiniz? Bundan bahsedin. Buna sahipseniz o zaman övünün, ama değilseniz bari susun. Çünkü bütün düşmanlıkların ve katliamların sebebi sizin bu sevgisizliğiniz.

Her kesiminin bir diğerine düşmanca gözlerle baktığı, kin ve nefret kustuğu bi toplumun beli doğrulamaz. Böyle bi toplumda barış ancak bi erkek ismi olabilir. (Bu beni güldürdü yalnız)
Peygamber as insanlar arasında sevgiyi artırmanın yöntemini söylemiştir aslında bize: selamı yaymak.

Bunu ilk öğrendiğimde birbirini tanımayan insanların selamlaşması fikri bana çok yabancı gelmişti. Bu hadisin Asr-ı Saadeti yansıttığını ve bugün dünyanın hiçbir yerinde böyle bi şeyin mümkün olmayacağını düşünmüştüm.

Tabii küçüktüm, henüz bu harika (!) ülkeden başka ülkeler ve bu muhteşem (!) toplumdan başka toplumlar görmemiştim.

İlk defa Mekke ve Medine'de gördüm bu hadisin bugün de yaşatıldığını. İnanamamıştım. O zaman da, orası Mekke diye insanların böyle davrandığını, dünyanın başka hiçbir yerinde bunun olamayacağı fikrine kapılmıştım.

Ve sonra güncecim.. Avrupasından uzakdoğusuna kadar, dünyanın her yerinde insanların birbirleriyle selamlaştıklarını gördüm.

İnanamadım. Bi tek bizim ülkemizde mi insanlar birbirine böyle nefretle bakıyor, neden kimse birbirine gülümsemiyor, niye herkes bir selamı bu kadar çok görüyor?

Bizim dinimizde bize öğretilen şey umrumuzda değil, biz unutmuşken Hristiyan, Yahudi hatta hindu ve budist bile bunu uyguluyor.

Şimdi sen güncecim, böyle bi topluma Allah'ın merhamet göndericeğini mi düşünürsün, yoksa bela mı?

Terör tıpkı doğal afetler gibi bir bela ve uyarıdır. Anlayana..

israNur

Misafir

2

Saturday, October 3rd 2015, 2:00am

Teşekkür ederim Baba paylaştığın için ellerine sağlık.